18-04-2018

Як відкрити та прочитати диски КТ та МРТ?

В наш час такі методи діагностики, як КТ та МРТ стали затребуваними та широко поширеними. Вони дозволяють отримати детальне зображення зрізів різних зон людського тіла. Це допомагає лікарям у постановці точного та правильного діагнозу. Але не рідко й самі пацієнти без направлення лікаря проходять це дослідження. Після закінчення діагностики на руки видається висновок не лише на паперовому носії, а й, як правило, на диску. Багато хто запитує: як відкрити диск і що з ним робити далі, щоб прочитати знімки МРТ?

Під час проведення медичного дослідження отримані знімки записуються та зберігаються у спеціальному цифровому форматі DICOM (дайком). Крім зображень, DICOM файл містить докладну інформацію про пацієнта: ім’я, вік, режим сканування, номер знімка і т.д. Для перегляду DICOM-файлів необхідні певні програми під назвою DICOM-в’юери. Існують різні версії DICOM Viewer, але вони дають можливість переглянути знімки в стандартному форматі DICOM files. Після проходження МРТ або КТ, лікувальні заклади та медичні центри видають пацієнту диск, на якому вже записано результати дослідження та встановлено програму для їх перегляду.

Для початку потрібно вставити диск у дисковод комп’ютера та дотримуватися інструкцій, які нам пропонують. Розглянемо, наприклад, роботу з програмою eFilmLt.exe для перегляду МРТ зображень. При завантаженні диска на робочому столі монітора з’являється вікно під назвою автозапуск. У центрі його вже виділена дія «Виконати eFilmLt.exe», натискаємо. У новому вікні під назвою контроль облікового запису користувачів натискаємо “Так” на питання дозволити наступній програмі внести зміни на цей комп’ютер. Потім на робочому столі з’являється таблиця з даними пацієнта, його ID код, прізвище та ім’я, стать, дата та час дослідження. Вибираємо цю віртуальну таблицю, натиснувши кнопку «View» у нижньому лівому кутку. До вашої уваги відкривається вікно, вгорі якого знаходиться панель інструментів, а основна частина екрану розділена на дві половини, кожна з них містить знімки МРТ досліджуваної зони в різних площинах.

Ви можете переглянути МРТ зображення у трьох площинах: фронтальній, сагітальній та аксіальній. Для зручності наведено малюнок з прикладом основних площин та розрізів анатомії людини. Змінити площину зрізів на екрані можна натиснувши мишкою на кнопку Se у верхній частині панелі інструментів. А для того, щоб переглянути серію знімків МРТ в даній площині, стаємо покажчиком комп’ютерної мишки на сам знімок і прокручуємо курсором вгору або вниз. За необхідності детального огляду програма дає змогу збільшити зображення досліджуваної зони за допомогою Zoom Options у верхній лівій частині панелі інструментів.

Перевага цифрових знімків полягає в тому, що лікар, аналізуючи їх на екрані монітора, може зробити необхідні виміри, збільшити масштаб зображення, порівняти знімки, побудувати 3D-модель зони, що досліджується. На додаток ці файли можна зберігати, записати на електронні носії або передати інтернетом. І, що важливо, у разі виникнення важких чи спірних питань, показати знімки незалежному кваліфікованому фахівцю!