Незважаючи на стрімкий розвиток медицини, безперервне вдосконалення технологій, практично щоденні наукові відкриття та компетентність лікарів, яка росте, лікарські помилки все ще залишаються досить поширеним явищем. У пацієнтів на заході страховка від таких випадків з’явилася досить давно. Називається вона second opinion або «друга думка». В Україні дана медична послуга тільки починає розвиватися, тож ще далеко не всі знають про цю можливість. Що ж таке «друга думка», коли вона потрібна і яку користь вона може принести і лікарю, і здоров’ю пацієнта?
«Друга думка» – це консультація незалежного фахівця, який не є основним лікарем пацієнта. Воно може бути сформоване щодо будь-якого діагнозу двома способами:
- За допомогою оцінки результатів проведених досліджень.
- За допомогою додаткових обстежень, що уточнюють, і подальшою оцінкою їх результатів.
При цьому помилково вважати «другу думку» паличкою виручалочкою для недовірливих пацієнтів, які вважають, що вони зіткнулися з лікарським непрофесіоналізмом. У світі «друга думка» – це насамперед ознака цивілізованих взаємин лікаря та хворого. Хоча чинник сумнівів, безумовно, грає значну роль. Адже звертатися за альтернативною точкою зору або проводити обстеження повторно потрібно лише в тому випадку, якщо початковий діагноз видається вам неправильним.
Зовсім інша річ, коли йдеться про складний діагноз, від якого може залежати життя. У цьому випадку тривога та безперервні сумніви у правильності діагнозу – це не просто прояви параної, вони виправдані серйозністю ситуації. Усвідомлюючи це і виявляючи увагу до стану свого підопічного, лікар-професіонал сам повинен запропонувати хворому альтернативу у вигляді консультації місцевого чи закордонного фахівця, або ж порадити повторну діагностику в іншій клініці або в іншого лікаря.
Найчастіше потреба у «другій думці» виникає при радіологічних дослідженнях (МРТ, КТ,
мамографія, рентген) чи патогістологічних дослідженнях.
Приводом до «другої думки» можуть стати не лише страхи та сумніви сторін. Іноді «друга думка» може мати уточнювальний характер. Наприклад, якщо лікар, якого звернулися за додатковою консультацією, є вузьким фахівцем у конкретній медичній сфері. Мало того, сьогодні, завдяки розвитку технологій та телемедицини, як третейський суддя може бути залучений медик з будь-якої точки земної кулі.
Вартість другої думки суттєво нижча, ніж початкова консультація лікаря. При цьому випадки, коли саме друга думка дозволяє уникнути серйозної лікарської помилки, скоригувати або призначити більш ефективне лікування, досить поширені. Так що якщо ви відчуваєте сумніви в правильності діагнозу, не варто відкладати можливість дізнатися альтернативну точку зору. Адже йдеться про ваше здоров’я та, можливо, життя.