8-08-2016

Телемедицина: чи можна діагностувати та лікувати захворювання на відстані?

Сучасні технології стрімко входять до всіх сфер нашого життя. Не виняток і медицина. Паралельно з удосконаленням методів діагностики не стоять дома та способи передачі медичної інформації. Йдеться про телемедицину.

Телемедицина – це комп’ютерно-інформаційний напрямок охорони здоров’я, який дозволяє передавати лініями зв’язку будь-яку інформацію між медустановами не лише в рамках одного населеного пункту, не лише між містами, а й взагалі в рамках усього світу. Те, що ще вчора здавалося фантастикою, сьогодні, завдяки розвитку цифрових систем і швидкості передачі інформації, що в рази збільшилася, стало реальністю. Дана технологія застосовна і для дистанційного навчання, і у сфері науково-медичних досліджень, і в галузі менеджменту медичних послуг, і, власне, в головному – у постановці правильного діагнозу та лікування пацієнта.

Телерадіологія є частиною телемедицини. Вона дозволяє кодувати та пересилати іншому користувачеві будь-яке зображення, отримане завдяки методам променевої діагностики.

Завдяки телерадіології сучасна медицина отримала такі додаткові можливості:

  • передача зображення до спеціалізованої медустанови для планової інтерпретації та консультації;
  • віддалена експертиза екстрених станів при НП та катастрофах;
  • спостереження за станом пацієнта у динаміці;
  • зберігання та архівування матеріалів;
  • експертиза конфліктних діагностичних завдань;
  • дистанційне навчання.

Також завдяки даній інновації можна оперативно передавати медичні зображення з першоджерела (наприклад, рентген- або МРТ-кабінету) у великі медичні центри, які мають ширший спектр діагностичних можливостей. І вже там досвідчені фахівці зможуть не лише дати експертну оцінку складного чи ургентного випадку, а й вирішити, чи доцільно лікування на місці, чи пацієнта варто негайно транспортувати до центру. Такий підхід може прискорити постановку правильного діагнозу і, як наслідок, врятувати життя. Очевидно, що особливо гостро приходу даної технології потребують жителі віддалених районів, які обслуговуються в медустановах з обмеженою кількістю обладнання та невеликим штатом співробітників.

Ще 20 років тому, коли телерадіологія тільки зароджувалася, трансляція зображень була повільною та w01-Landing-Page-07сильно обмеженою, а картинка, що передається, мала низьку роздільну здатність. Сьогодні будь-які обмеження у передачі інформації знято. Завдяки цьому у низці розвинених країн ця технологія вже стала невід’ємною частиною медицини. Хоча, як зазначають дослідники, багато медпрацівників все ще скептично налаштовані стосовно неї. І справа не тільки в закостенілому уявленні лікарів про стандарти медицини. Одна з головних проблем – низький рівень технічного оснащення лікарень, медичних центрів та системи охорони здоров’я загалом. Є труднощі і в законодавчому полі. Наприклад, юридичне закріплення телеконсультацій договорами.

Незважаючи на це, клінічні телемедичні програми вже успішно функціонують у США та низці країн Європи. Мало того, низка українських лікарень та медичних центрів, керівництво яких усвідомлює, що майбутня охорона здоров’я нерозривно пов’язана з розвитком технологій, починає активно впроваджувати у свою практику елементи телемедицини, завдяки чому тепер і в Україні стало можливим проведення цього інноваційного спрямування сучасної медицини.