8-03-2018

ПЕТ: високоінформативний метод ранньої діагностики захворювань

Позитронно-емісійна томографія (ПЕТ) – це відносно новий дослідницький та діагностичний метод ядерної медицини. Його суть полягає в тому, що за допомогою спеціального детектуючого обладнання (ПЕТ-сканера) фахівець може відстежити розподіл в організмі пацієнта біологічно активних сполук, які позначені позитрон-випромінюючими радіоізотопами. Тобто ПЕТ – це потужний спосіб високоточної візуалізації, який допомагає виявляти на ранній стадії та ефективно лікувати цілу низку захворювань.

Декілька слів про те, що таке ядерна медицина. Ядерна медицина – ця галузь візуалізації, в якій для діагностики захворювання, а також для визначення ступеня його тяжкості чи ефективності лікування застосовується радіоактивний індикатор.

Найбільш ефективно ця методика зарекомендувала себе в діагностиці онкозахворювань, хвороб ШКТ, серця, неврологічних та ендокринних розладів. Інноваційність методу полягає в тому, що завдяки йому можна отримати точну картину молекулярної активності у тілі пацієнта. Тобто метод здатний виявити хворобу на початковому етапі виникнення ще до того, як в організмі почнуть відбуватися структурні зміни.

Але є одне “але”: при ізольованому ПЕТ-скануванні відсутня інформація про анатомію органу. Це ускладнює процес локалізації патологічних осередків захворювання. Тому найчастіше ПЕТ застосовують у поєднані із комп’ютерною томографією – ПЕТ/КТ.

У яких випадках рекомендується проходити ПЕТ?

  • при онкологічних захворюваннях для діагностики та визначення ступеня їх поширення, а також виявлення метастазів;
  • при плануванні променевої терапії та оцінки її ефективності;
  • виявлення рецидиву раку після медикаментозного чи хірургічного лікування;
  • виявлення змін, які виявляються під час використання інших діагностичних методик;
  • при виявленні наслідків впливу інфаркту міокарда чи інших захворювань різні області серця;
  • для визначення припливу крові до серцевого м’яза з метою оцінки ефективності аортокоронарного шунтування;
  • з метою оцінки таких мозкових відхилень, як пухлини, судоми, порушення пам’яті, інших захворювань ЦНС;
  • для оцінювання якості та ефективності терапії, що проводиться.

Як працює цей діагностичний метод?

Перед ПЕТ в організм пацієнта запроваджується радіофармацевтичний препарат (РФП). Найчастіше використовують фтордезоксиглюкозу, виготовлену на основі фтору-18. Як відомо, глюкоза – основне джерело енергії в організмі. Вона бере участь у всіх метаболічних процесах. Тобто, потрапляючи до організму, фтордезоксиглюкоза накопичується, так само як і звичайна глюкоза. Але через те, що ракові клітини мають підвищений обмін речовин, вони вимагають більшої кількості енергії. Їхній посилений метаболізм веде до високого накопичення РФП. І ПЕТ дозволяє побачити цей процес.

ПЭТ1

Детектори ПЕТ-сканера фіксують енергію гамма-випромінювання. Після цього комп’ютер аналізує отриману інформацію та створює тривимірні зображення просканованої області. Різні кольори та рівні яскравості на цих знімках позначають різні рівні обміну речовин у тканинах. Тобто, чим більше фтордезоксиглюкози тканина накопичила, тим яскравіше вона на зображенні, чим менше – тим тьмяніше. Як згадувалося вище, метаболізм у злоякісної пухлини значно вище, ніж у здорових тканинах – ракові пухлини на знімках дають яскраву картинку.

Як проходить ПЕТ?

Процедура зазвичай проводиться в амбулаторних умовах. Пацієнт лягає на кушетку. Радіоактивний матеріал або вводиться внутрішньовенно, або проковтується, або вдихається – все залежить від типу дослідження. Зазвичай, щоб організм засвоїв препарат, йде близько години. При цьому пацієнт повинен зберігати нерухомість, уникати розмов та будь-якої іншої активності.

Після цього обстежуваного поміщають у ПЕТ-сканер та починають процедуру. Якщо ПЕТ поєднується з комп’ютерною томографією, спочатку проводять КТ, та потім ПЕТ. Сама собою ПЕТ триває 20-30 хвилин. Протягом усієї процедури пацієнт повинен зберігати нерухомість.

Після завершення сканування отримані дані інтерпретуються радіологом, який отримав спеціальну додаткову підготовку з комп’ютерної томографії.

А тепер про найважливіше: про співвідношення ризиків та користі від ПЕТ-сканування.

По-перше, дози радіофармацевтичного препарату, що вводиться, досить малі, і призводять до мінімального опромінення пацієнта. Тоді як діагностичні можливості дуже широкі.

По-друге, за весь час використання методів ядерної медицини (а це близько 50 років) у пацієнтів не зафіксовано довгострокових побічних ефектів, спричинених малими дозами радіоматеріалів.

По-третє, статистика показує, що після проходження ПЕТ-сканування план лікування переглядається у 43,1 відсотках випадків.

Згодом невелика кількість РФП, який потрапив в організм, втратить свою радіоактивність у зв’язку з природним процесом радіоактивного розпаду. Частина матеріалу вийде із сечею та калом. До речі, після процедури потрібно пити багато води. Це прискорює процес виведення радіоматеріалу.

В Україні послугу ПЕТ-сканування надає низка медичних закладів. Це київський міський онкоцентр, онколікарня “LISOD”, “Кібер клініка Спіженка”, а також клінічна лікарня “Феофанія”.